Przeciwpożarowy wyłącznik prądu ETN, to technologia oparta na sprawdzonej aparaturze Eaton oraz systemach rozdzielnic rodziny xEnergy.
Certyfikowany Przeciwpożarowy
Wyłącznik Prądu Eaton
PWP ETN spełnia wymogi Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju (Dz.U.2016 Poz. 1966 z późniejszymi zmianami) w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu ich znakowania. PWP ETN jest zestawem przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP) wykonawczo-sygnalizującym (ZUWS PWP), który składa się z urządzenia wykonawczego (UW PWP) oraz sygnalizującego (US PWP). ETN PWP jest zakwalifikowany jako wyrób budowlany zakwalifikowanym do grupy stałych urządzeń przeciwpożarowych.


LOREM IPSUM
Poznaj Zestaw
PWP Eaton
Urządzenia uruchamiające – przycisk do sterowania PWP ETN przekazuje sygnał na cewkę napięciową urządzenia wykonawczego. Zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przycisk zdalnego uruchomienia PWP należy instalować przy głównym wejściu do budynku. Zestaw ETN jest przystosowany do podłączenia dowolnego certyfikowanego urządzenia uruchamiającego UU-PWP.
Urządzenia sygnalizujące – sygnalizacja optyczna, zielony LED w oddzielnej obudowie wskazujący stan rozłączenia urządzeniawykonawczego PWP ETN, oznacza skuteczą przerwę w dostawie energii elektrycznej do obwodów odbiorczych znajdujących się za aparatem wykonawczym PWP. Urządzenie sygnalizujące wchodzące w skład zestawu ETN to zielona lampka w obudowie ETN_US_230 lub ETN_US_24.
Urządzenia wykonawcze – wyłącznik lub rozłącznik, który mechanicznie odcina dopływ zasilania w energię elektryczną do obwodów odbiorczych. W przypadku wykorzystania wyłącznika, należy zapewnić odpowiednią koordynację z innymi elementami systemu – wyłącznikami i bezpiecznikami (tzw. selektywność). Urządzenia wykonawcze UW-PWP w zestawie ETN to wyłączniki oraz rozłączniki kompaktowe i powietrzne zabudowane w rozdzielnicy xEnergy.
Certyfikowany Przeciwpożarowy Wyłączniku Prądu ETN składa się z urządzenia wykonawczego i sygnalizującego. Jest przystosowany do współpracy z certyfikowanymi urządzeniami uruchamiającymi tj. przyciskami p.poż dostępnymi na rynku.
Rola i wymagania techniczne przeciwpożarowego wyłącznika prądu w budynkach
Funkcje Przeciwpożarowego Wyłącznika Prądu (PWP) w Obiektach Budowlanych
- Funkcja jaką pełni przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) w obiektach budowlanych została określona w § 183. 2. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, ja powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [tekst jednolity: Dz. U. z 9 czerwca 2022 r. Poz. 1225]
- Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, PWP odcina dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru. PWP należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.
- Przycisk (UU-PWP) uruchamiający przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien być umieszczony w pobliżu głównego wejścia do obiektu lub złącza i odpowiednio oznakowany.
- Odcięcie dopływu prądu przeciwpożarowym wyłącznikiem nie może powodować samoczynnego załączenia drugiego źródła energii elektrycznej, w tym zespołu prądotwórczego, z wyjątkiem źródła zasilającego oświetlenie awaryjne, jeżeli występuje ono w budynku.
- Elementy wykonawcze w urządzeniu ETN to wyłączniki zgodne z normą PN/EN 60947-2 oraz rozłączniki zgodne z PN/EN60497-3.
- Obudowa urządzenia ETN zapewnia stopień ochrony od IP30 do IP55.
- Urządzenie wykonawcze i sygnalizujące ETN jest zakwalifikowane do 1 klasy środowiskowej tj. urządzeń przeznaczonych do pracy wewnątrz budynku, wymagany jest stopień ochrony IP3X lub wyższy, temperatura pracy od +5°C do +40°C.

